Як не виховати нарциса

Як не виховати нарциса

Почуття власної гідності – актуальна тема для кожного з нас. Керуючись ним, ми вибудовуємо зону наших особистих кордонів і завдяки ньому ж вчимося поважати інших людей. Недолік або надлишок в цьому питанні здатний отруїти життя, ось чому ми хочемо, щоб наші діти мали здорове почуття власної гідності.

FunME постарався розібратися в цьому непростому питанні.

Психологи досі сперечаються на тему, де в нас закінчується природжене і починається придбане. Одні вважають, що почуття власної гідності, як і звичка задирати ніс, у нас в крові з народження, інші, що все це наслідок виховання, а треті упевнені, що ми самі формуємо себе під дією навколишніх обставин, при цьому в рівній мірі спираючись і на виховання, і на свої природжені якості.

І все б нічого, але датські психологи забили на сполох: зарозумілість нового покоління вже майже досягла небес. Еді Бруммельман (Eddie Brummelman) і його колеги побоюються наслідків таких разючих змін.

Виявляється, окрім очевидної незручності, яку ми випробовуємо при спілкуванні з самозакоханими людьми, є і серйозніші причини замислитися.

Психологи довели, що люди із здоровим почуттям власної гідності будують світ навколо себе по горизонталі. Вони сприймають себе і інших як рівних, направляючи увагу на побудову гармонійних стосунків з людьми, тоді як люди із завищеною зарозумілістю живуть у вертикальному світі, де є чітка ієрархія тих, хто кращий, і тих, хто гірший. Відповідно, вони намагаються підійнятися на уявну верхівку будь-якими методами, нехтуючи іншими людьми, і явно демонструють свою перевагу.

Бруммельман і колеги упевнені, що вирішальну роль в цьому питанні грає вплив батьків і учителів.

Дослідники з’ясували, що в сім’ях, де дітей підтримують і заохочують без порівняння з іншими дітьми, формується здорове почуття власної гідності. Навпаки, в сім’ях, де діти ростуть в конкурентних умовах, з надмірною похвалою і покаранням, можна з упевненістю чекати порушень в самооцінці в ту або іншу сторону.

Також учені підкреслили, що модель поведінки батьків грає не останню роль у формуванні самооцінки дитини.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Авторські матеріали Зроби сам Культура Народна творчість Подорожі Психологія
10 особливостей, які зробили Японію однією з найкрутіших країн
10 речей, які міняються, як тільки ви починаєте жити за кордоном
20 простих ідей, як перетворити дачу на райський куток для дітей
Добро Кухня Нісенітниці Наука Ностальгія Сім'я Тварини
Цей пес пробіг 100 км і показав всьому світу, що таке справжня вірність
20 фотографій, на яких малюки посміхаються уперше в житті
Ці цуценята – компенсація за усю нісенітницю, що відбувається в житті
Дизайн Кіно Музика Фотографи Художники
6 фішок з одягом, які допоможуть скинути мінімум 5 років
Китайці побудували автобус майбутнього, під яким можуть їздити машини
Ці хлопці можуть скласти конкуренцію королевам інстаграму
OTTO Trade