Всього одна річ, яка допоможе налагодити відносини в шлюбі

Чому подружжю так важко налагодити відносини, або Ефект

Чи може подружжя налагодити свої стосунки, якщо чесно докладатимуть зусилля? Так, зрозуміло, що може.

Але потрібно розуміти – на цьому шляху чекають серйозні випробування. І, мабуть, найважчим випробуванням буде ефект “Якого біса”?! (what-the-hell effect).

Ефект “Якого біса”?!

Цей ефект відкрили вчені Джа­немає По­ливі, Пі­тер Хер­ман і Раджбір Део в 2010 році. Вони вивчали поведінку людей на дієті і провели цікавий експеримент. Учасникам пропонували з’їсти шматок піци, а потім давали продегустувати печиво.

Каверза була ось в чому. Шматки піци були однакові, але хитрі експериментатори переконали деяких учасників, що ті з’їли великі шматки піци (більше, ніж інші).

В результаті ті, хто вірив, що обжерся, з’їв – увага! – більше печива, ніж ті, хто думав, що з’їв невеликі шматки піци.

Ефект “Якого біса”! саме про це – порушивши деяке своє зарікання, ми зазвичай впадаємо у відчай під гаслом: “У мене все одно нічого не вийшло, якого біса я старатимуся”?!

Працює цей ефект, як ви розумієте, не лише відносно дієти, але і відносно будь-якої поведінки, що вимагає вольових зусиль.

Наприклад, ви дали собі зарікання не заходити більше в інтернет (не грати на комп’ютері, не кричати на дитину, не залишати брудні тарілки в раковині, не захаращувати стіл, не сваритися з чоловіком/дружиною, не витрачати гроші на нісенітницю, не пропускати тренування і так далі). Дали – і порушили.

Ось тут і з’являється ефект “Якого біса”?! Ви починаєте себе винити, лаяти, відчитувати, батожити і все в такому ж дусі. При цьому поряд безчинствує відчай – ви не впоралися, у вас не вийшло, ви безхребетні і тому подібне.

Висновок з цього простий і очевидний – гори воно усе синім полум’ям, раз не вийшло, нічого і продовжувати.

“Все одно не вийшло!”

Те ж трапляється і з подружжям. Ось вони зрозуміли, що однієї любові недостатньо, і у них багато сварок і скандалів, які обох розстроюють, але все одно виникають. Зрозуміли і вирішили, що з сьогоднішнього дня поводитимуться добре, вирішувати питання мирно, без скандалів і лайки.

Два тижні все було добре, потім – несподівано! – все полетіло під укіс. Лайка биття посуду, крики і словесне штовхання один одного по хворих місцях.

Який же висновок робить подружжя? Ось такий: “Все одно нічого не вийшло, якого біса старатися”?!

Кожен з подружжя думає, що у них не вийшло, що сенсу продовжувати більше немає, що усе це даремно і безглуздо, що “у нас різні характери, і ми не підходимо один одному”, що “нам просто не дано бути разом” і все в такому ж дусі.

І вони розводяться.

Хоча цілком могли б бути щасливі разом.

Нічого страшного не сталося.

Ефект “Якого біса”?! зовсім не всесильний. Більше того, обійти його досить легко.

Що для цього треба? Зовсім небагато – правильне відношення.

Люди, що зіткнулися з цим ефектом, чомусь упевнені, що досить один раз прийняти рішення робити або не робити що-небудь, і більше нічого робити не потрібно.

Вирішив не їсти цукор – і все, не їстимеш. Вирішив не перевіряти телефон дружини – і все, не перевірятимеш.

Але насправді все влаштовано зовсім не так.

Між рішенням і результатом лежить колосальна робота. Нова поведінка рідко коли дається легко. Треба докладати зусилля, тренуватися, підвищувати кваліфікацію і так далі.

Поясню на прикладі:

  • Уявіть собі, що деякий юнак вирішив підтягуватися п’ятдесят разів за один захід. Підійшов до турніка – і підтягнувся тільки вісім разів. Чи варто йому засмучуватися? Ні, не варто. Йому варто продовжувати вправи.
  • Але продовжимо наш уявний експеримент. Ось наш герой вже три дні підтягується і на третій підтягнувся вже десять разів. Прогрес? Прогрес! Точно так, як і у подружжя, яке вже два тижні не лаялося.
  • На четвертий день наш герой підійшов до турніка з твердою упевненістю, що він зробить цілих одинадцять підтягувань. А зробив – тільки шість! Це провал! Якого біса тепер старатися, якщо все одно не вийшло?!

Чи варто засмучуватися? По розуму, звичайно, не варто. У юнака стався звичайний відкат, що є невід’ємною частиною будь-якого навчання, освоєння або тренування. Наприклад, багато маленьких дітей, що тільки навчилися ходити, в якийсь момент знову опускаються на карачки і повзають декілька днів без спроб звестися на ноги. А потім – знову ходять.

Якби наш герой знав, що відкати – неминуча частина навчання, він би не засмучувався, а був би спокійний (можливо, навіть зрадів).

Ефект “Якого біса”?! долається спокійним відношенням.

Ось що наше подружжя могло б сказати собі і один одному після згаданої сварки:

  • “Так, ми посварилися після двох тижнів світу. Так, ми протрималися тільки два тижні. Нічого страшного! Не так-то легко поміняти звичні стереотипи поведінки. Тренуватимемося далі”!
  • І далі період без сварок у нашого подружжя продовжиться три тижні. А потім вони знову посваряться. А потім знову скажуть собі: “Нічого страшного! Не так-то легко поміняти звичні стереотипи поведінки. Тренуватимемося далі”!
  • І наступний період без сварок продовжиться всього тиждень (так всього тиждень). Але наше подружжя скаже собі і друг другу: “Нічого страшного! Не так-те легко поміняти звичні стереотипи поведінки. Тренуватимемося далі”!
  • І наступний період без сварок продовжиться вже цілий місяць.

І так далі, і так далі, і так далі.

Важливо усього лише розуміти, що на зміну треба час, що легкої прогулянки не вийде, що відкати і зриви – неминуча і нормальна частина зміни. Тільки і всього. Тоді ефект “Якого біса”?! не страшний.

Разом. Коли подружжя намагається налагодити відносини, важливо розуміти – на цьому шляху будуть відкати і зриви. Вони є неминучою і невід’ємною частиною змін, і відноситися до них потрібно відповідно. Якщо вам вдалося протриматися без сварок два тижні – це вже добре! Продовжуйте працювати, і періоди без сварок будуть все довше.

Автор: Павло Зигмантович
Превью: Village Roadshow Pictures

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Авторські матеріали Зроби сам Культура Народна творчість Подорожі Психологія
10 особливостей, які зробили Японію однією з найкрутіших країн
10 речей, які міняються, як тільки ви починаєте жити за кордоном
20 простих ідей, як перетворити дачу на райський куток для дітей
Добро Кухня Нісенітниці Наука Ностальгія Сім'я Тварини
Цей пес пробіг 100 км і показав всьому світу, що таке справжня вірність
Ці цуценята – компенсація за усю нісенітницю, що відбувається в житті
20 фотографій, на яких малюки посміхаються уперше в житті
Дизайн Кіно Музика Фотографи Художники
6 фішок з одягом, які допоможуть скинути мінімум 5 років
Китайці побудували автобус майбутнього, під яким можуть їздити машини
Ці хлопці можуть скласти конкуренцію королевам інстаграму
OTTO Trade